A választók apatikussá váltak a liberális demokráciával szemben. Egyszerűen unják az átláthatatlan bürokráciát és a technokrata politikai vitákat. A közéletben is az erős érzelmeket keressük, és elég rég volt már háború a transzatlanti térségben. Interjú.
„Mitől változott meg a nyugati politika nyelvezete néhány év leforgása alatt? Az elmúlt években európai szélsőjobb, újabban pedig Trump már olyan hangnemben politizálnak, mintha a transzatlanti térség a megmaradásáért vívna élet-halál harcot és a jelek szerint erre van is választói kereslet.
Mert a választók apatikussá váltak a liberális demokráciával szemben. Egyszerűen unják az átláthatatlan bürokráciát és a technokrata politikai vitákat. A közéletben is az erős érzelmeket keressük, és elég rég volt már háború a transzatlanti térségben. A gazdasági forradalom eszménye és a baloldal halott; marad a jobboldali radikalizmus. Le Pen és a Nemzeti Front Franciaországban, a UKIP és Nigel Farage az Egyesült Királyságban, de a lengyel és a magyar szélsőjobb is egyre sikeresebben szólítanak meg korábban baloldali elkötelezettségű szavazókat is.
Erre persze rá is játszanak az autokratikus nagyhatalmak: Oroszország Európában, Afrikában Kína tanácsokkal és pénzzel népszerűsíti ezt a fajta anti-modern nacionalizmus; azt az ideát, miszerint nem kell demokrácia ahhoz, hogy egy ország prosperáljon. És ez az idea ma elég jól rezonál a választópolgárok változó politikai igényeire. (…)
A visegrádi országok közösen igyekeztek blokkolni a tanács többsége által favorizált megoldási javaslatot. Milyen visszhangja van az alkalmi kelet-európai koalíciónak Brüsszelben?
Katasztrofális döntés volt a visegrádi országok részéről, hogy megpróbáltak egységesen fellépni a mainstreammel szemben. Nagyon rossz üzenete van a nyugati országok felé. Amikor ebben az ügyben csoportként lépnek fel, azt a benyomást keltik nyugaton, hogy ez így egyben Kelet-Európa: egy rasszista csoportosulás, akiről azt hitte a Nyugat, hogy sikerült integrálni, de itt a bizonyíték, hogy nem.
Ha Orbán Viktor komolyan eredményeket akarna elérni, akkor mainstream európai fórumokon próbálna meg egyezségre jutni a befolyásosabb nemzetekkel. A franciák, és különösen a britek sok mindenben egyetértenek azzal, amit a V4 országok közvetítenek; mégsem látni, hogy a magyar vagy a lengyel miniszterelnök mondjuk Cameronon keresztül próbálna meg eredményeket elérni. Ehelyett ülnek a sarokban.
Mindenki látja, hogy Orbán csak megjátsza magát és egyedül a népszerűség érdekli. A kérdőíves felmérések, a V4-ekkel való nevetséges összeállás és a népszavazási kezdeményezés, a védelem látványos felvonultatása - ez mind csak porhintés. Nem tudok másra gondolni, mint hogy Orbán Magyarországon népszerű ezzel a politikával, mert így Közép-Európa vezetőjének tűnhet. De nyugaton már mindenki gyanakvó vele szemben. Számomra nagyobb rejtély, miért mennek bele a lengyelek.”